Za samostoje podjetnike

Iz BazaZnanja
Skoči na: navigacija, iskanje

Kam vpišem naložbeno nepremičnino?

Sem s.p. in sem v letu 2008 kupila hišo na s.p.. Knjiženo imam na kontu 671 (naložbene nepremičnine,vrednotene po modelu nabavne vrednosti, namenjene prodaji). Do zdaj še je nisem prodala, ker se je pač prodaja ustavila. Zdaj sem pa v dilemi, ker ne vem kako to vpliva na bilanco stanja in izkaz poslovnega izida. V bilanci stanja sem videla rubriko ˝sredstva (skupine za odtujitev) za prodajo˝. Ali moram to vpisati pod to rubriko?

[Kam pa v izkazu poslovnega izida?]

Naložbena nepremičnina, namenjena prodaji se izkaže v bilanci stanja (sredstva- skupine za odtujitev - za prodajo).

Kam vpišem najem avtomobila, operativni najem

Najemnino, kot strošek, ste vsak mesec vpisali v Knjigo prihodkov in odhodkov - med odhodke storitev. V izkazu poslovnega izida (AJPES) vpišete te stroške v AOP 063, oziroma v obliko izkaza, ki je priloga k obračunu davka iz dejavnosti pa v zap. 5.2. (tega obrazca, tako kot bilanco stanja ni potrebno izpolniti, saj daste izjavo, da ste predložili te podatke AJPES-u).

Obveznost iz operatvinega najema imate vnešeno v knjigo terjatev in obveznosti in v odvisnosti od stanja na koncu leta, boste obveznosti vpisali v AOP 037 (ali pa v zap.24 bilance stanja, kot priloge k davčnemu obračunu).

Na splošno: vnesite v Knjigo prihodkov in odhodkov vse poslovne dogodke, ki se nanašajo na leto 2007, prav tako v Knjigo terjatev in obveznosti in evidenco pretokov med podjetjem in gospodinjstvom, opravite popis/ inventuro sredstev in obveznosti, in se potem lotite izpolnjevanja izkaza poslovnega izida in bilanco stanja.

Razna vprašanja ob sestavljanju bilanc

Prvič sestavljam BS za s.p. (enostavno knjigovodstvo, sam zaposlen, nisem zavezanec za DDV, polsujem z gotovino in še nisem plačal davka – v izjavi (letos začel z dejavnostjo) sem napisal ničlo za pričakovani profit), pa me zanima, če sem prav vnesel podatke, in sicer:

  • Med opredmetnimi osnovnimi sredstvi (3) sem vpisal vrednost, ki je razlika med nabavno vrednostjo in obračunano amortizacija
  • Med denarna sredstva (13) sem vpisal vrednost, ki je vsota denarja v blagajni (saj poslujem večina z gotovino) in denarja na TRR.
  • Med kratkoročna finančna posojila (11) sem vpisal znesek denarja, ki ga je gospodinjstvo preneslo v podjetje oz. na začetku poslovanja krilo stroške poslovanja.
  • Med kratkoročne AČR (14) sem vpisal stroške, ki jih decembra nisem pokril, dogodki pa so nastali, to je: članarina za OOZ, prispevki, položnica za mobitel. Ta znesek sem vpisal tudi med kratkoročne poslovne obveznosti (24).
  • Podjetnikov kapital (17) pa sem dobil, tako da sem od skupaj sredstva odštel kratkoročne poslovne obveznosti (24)., saj imam samo to izpolnjeno na pasivni strani.
    • Drugje so ničle.

To mi je vse skupaj čudno, zato vas prosim za pomoč.

  1. Najprej bo potrebno sestaviti izkaz poslovnega izida, v katerem boste ugotovili poslovni izid (pozitivino/dobiček ali negativen/izgubo). Podatke o stroških/odhodkih in prihodkih imate v Knjigi prihodkov in odhodkov (tudi znesek amortizacije osnovnih sredstev)
  2. Nato se boste lotili davčnega obračuna, v katerem boste ugotovili obveznost za akontacijo dohodnine (davka) iz opravljanja dejavnosti.
  3. Obveznost za davek iz dejavnosti boste prikazali tudi v knjigi terjatev in obveznosti kot obveznost za davek iz dejavnosti.
  4. Zdaj pa komentar k vašim postavkam:
  • zap. 3: je neodpisana vrednost osnovnih sredstev (nabavna vrednost minus popravek vrednosti-akumulirana amortizacija);
  • zap. 13: med denarna sredstva spada denar na računih (TRR) in v blagajni (kolikor dejansko vodite tudi blagajniško poslovanje, sicer je gotovina sestavni del pretokov denarnih sredstev med podjetjem in gospodinjstvom);
  • zaporedna 11 se ne nanaša na pretok denarnih sredstev med podjetjem in gospodinjstvom. Podatki o tem so razvidni iz evidence pretokov denarnih sredstev, ki ste jo dolžni voditi. Pretoki denarnih sredstev so sestavni del podjetnikovega kapitala (zap. 17) ali pa terjatve do podjetnika (zap. 15);
  • zaporedna 14: AČR sestavljajo vnaprej plačani stroški: npr. članarina za mesec januar 2008; mobitel za januar 2008 in ne za poslovno leto 2007. Stroški (sami ugotavljate, da je poslovni dogodek nastal, vendar pač obveznosti niste poravnali do konca leta, ko se sestavlja bilanca stanja) se nanašajo torej na mesec december ali druge mesece leta 2007 in so sestavni del odhodkov in vašega poslovnega izida. Obveznosti pa so izkazane med kratkoročnimi poslovnimi obveznostmi (zap. 24).

Ne preostane vam drugega kot da še enkrat preverite vnose v vaše poslovne knjige in se ponovno lotite sestave potrebnih obrazcev. In namesto, da uporabljate obrazce, ki so sestavni del davčnega obračuna, uporabite obrazce, ki jih boste predložili AJPES za javno objavo. V tem primeru podatkov iz bilance stanja in izkaza poslovnega izida (priloga 3 in Priloga 4) ne prilagate obračunu za davčne potrebe in to označite v izjavi, ki je na zadnji strani obrazca davčnega obračuna (med prilogami).


1.) Vodim blagajno, kjer vpisujem vsak pritok denarja in odtok denarja iz blagajne in s TRR, zato sem pod den. sredstva (13) vpisal preštet znesek v blagajni + na TRR.

Denarna sredstva so pravilna (stanje blagajne na dan 31.12. in stanje na TRR na dan 31.12.);

2.) Ker imam v evidenci pretoka med podjetjem in gospodinjstvom minus, torej obveznost do gospodinjstva, sem ta znesek vpisal pod terjatve do podjetnika (ob začetku opravljanja dejavnosti sem si iz gospodinjstva plačal malico, gorivo in druge stroške, kar sem zabeležil kot obveznost do gospodinjstva).

Terjatev do podjetnika je izračunljiva kategorija, popolnoma enako kot izračunate podjetnikov kapital, da je bilanca stanja izravnana. Terjatev do podjetnika je takrat: če obveznosti presegajo sredstva, podjetnikov kapital pa je takrat ko sredstva presegajo obveznosti. Obveznost do gospodinjstva torej ne vpisujete v bilanco stanja nikamor, ki bo sestavni del ali terjatve do podjetnika ali podjetnikovega kapitala, ko boste vpisali vse ostale postavke bilance stanja, ki niso povezane s podjetnikom/gospodinjstvom. V bilanci stanja je lahko ali postavka terjatev do podjetnika ali pa podjetnikov kapital, ne pa oboje.

3.) Izračunano akontacijo sem še prištel k znesku za kr. Poslovne obveznosti (24) na pasivni strani imam samo ta znesek, tako sem podjetnikov kapital izračunal kot razliko med skupaj sredstva in tem zneskom. Je to prav?

Davek iz dejavnosti za leto 2007, ki ste ga izračunali v davčnem obračunu, je sestavni del poslovnih obveznosti (pravilno!), prav tako neporavnane obveznosti na dan 31.12.2007.

4.) Pa še to: pri izkazu poslovnega izida sem obresti od denarja, ki nevezan leži na banki uvrstil med druge prihodke

Stanje, ki ga imate na aktivnih čsovnih razmejitvah (dejali ste, da so to stroški za leto 2007, ki jih niste uspeli plačati v letu 2007 in ste to obveznost do dobaviteljev tudi prikazali med poslovnimi obveznostmi) morate izkazati med stroški/odhodki.

Pimer:

SREDSTVA

  • 1)opredmetena osnovna sredstva -----300 enot
  • 2) denarna sredstva ..........................200 enot
  • A Skupaj sredstva .............................500 enot

PASIVA

  • 3) kratkoročne poslovne obveznosti (davek iz dejavnosti) .........................100 enot
  • 4) kratkor. poslov. obvezn. (članarina, mobitel, pripevki za dec.2007 .............300 enot
  • 5) podjetnikov kapital......................100 enot
  • B. Skupaj pasiva/obveznosti ...............400 enot
  • B. Skupaj pasiva/obveznosti ...............500 enot
  • Razlika: A - B = 500 -400 = 100 enot, ki jo moramo vpisati na stran obveznosti kot podjetnikov kapital.

Če bi bila razlika obratna, pa bi vpisali na stran aktive/sredstev kot terjatev do podjetnika.

Podjetnikov kapital/terjatev do podjetnika je sestavljena iz:

  • denarnih sredstev, ki jih gospodinjstvo (vi kot fizična oseba) preneslo v podjetje (s.p.) in se je to odražalo na TRR ali v blagajni; = obveznost do gospodinjstva - plačanih obveznosti podjetja/s.p. s strani gospodinjstva (pretok denarnih sredstev iz gospodinjstva v podjetje); = obveznost do gospodinjstva
  • obračunanih stroškov podjetnika (prehrana, prevoz, dnevnica), ki niso izplačani iz TRR ali iz blagajne = obveznost do gospodinjstva;
  • poslovni izid podjetnika v letu 2007 = dohodek podjetnika = obveznost do gospodinjstva:
  • obračunan davek iz dejavnosti za leto 2007, ki zmanjšuje pozitivni izid podjetnika - dohodek za leto 2007.

Vse alinee predstavljajo obveznost do gospodinjstva = podjetnikov kapital

  • dvigi gotovine iz TRR ali dvigi gotovine podjetnika ali prenakazilo denarnih sredstev na osebni račun = terjatev do gospodinjstva, ki zmanjšuje podjetnikov kapital.
  • plačilo obveznosti gospodinjstva iz denarnih sredstev podjetnika = terjatev do gospodinjstva, ki zmanjšuje podjetnikov kapital.

Iz vaših podatkov je moč sklepati, da je vsota sredstev večja kot je vsota obveznosti, kar pomeni, da je samo podjetnikov kapital (seveda brez vpisane postavke kratkoročnih finančnih terjatev in terjatev do podjetnika).


Če prav razumem, potem obveznost do gospodinjstva ne vpisujem v BS, kot da je ni.

Niste mi pa odgovorili glede prihodkov od obresti na nevezan denar na banki (*4. vprašanje* (Pa še to: pri izkazu poslovnega izida sem obresti od denarja, ki nevezan leži na banki uvrstil med druge prihodke)).

Iskal sem še program za letna poročila za AJPES, pa bo baje februarja 2008 - ali obstaja mogoče že kje kaka verzija - mogoče v kakšnem pravilniku vsaj obrazec?

Obveznost do gospodinjstva ni samostojna postavka bilance stanja, temveč je sestavni del ali podjetnikovega kapitala ali pa terjatve do podjetnika (ta pa je sestavljen: začetnega podjetnikovega kapitala, pretoka denarnih sredstev med podjetjem in gospodinjstvom, poslovnega izida/dohodek ali izguba, akontacij davka iz dejavnosti, ki zmanjšujejo podjetnikov dohodek.....)

Obresti od avista sredstev (sredstev na vpogled) - TRR lahko prilažete med drugimi prihodki.

Povezava na stran AJPES-a: Navodila o predložitvi letnih poročil in drugih podatkov gospodarskih družb, zadrug in samostojnih podjetnikov (zadnja postavka na strani, kjer so obrazci).


Kako je podjetnikov kapital zmanjšan za obveznosti do gospodinjstva, če tega zneska nimam na pasivi. Izgleda, da tega ne bom nikoli razumel, sem izgleda manj doumljive narave, zato je bolje, če lepo prosim potrdite pravilnost mojih podatkov:

  • Iz registra osnovnih sredstev iz izpolnil (upoštevana knjg. W):
    • 1) 2000
    • 2) 8000
  • Iz evidence denarnih sredstev, ker so zabeleženi pritoki in odtoki denarnih sredstev iz blagajne in s TRR:
    • 13) 5000
  • A) skupaj pasiva: 15000
  • Iz knjige ostalih terjatev in obveznosti pa (kar sva nekajkrat premlela)
    • 24) 500
  • Nato sem izračunal 17) podjetnikov kapital
    • A – 24 = 15000 – 500 = 14500

Iz teh podatkov se ne izraža, kar imam evidentirano v evidenci pretoka v denarni in stvarni obliki med podjetjem in lastnikovim gospodinjstvom – to je obveznost do gospodinjstva, npr. 200. Kaj bi bilo, če bi vse stroške plačeval iz gospodinjstva, potem bi imel v blagajni še 5000, in bi bil podjetnikov kapital večji za 5000.

Izračun je popolnoma pravilen. Podjetnikov kapital je torej izračunljiva kategorija, vendar pa je moč tega tudi prikazati po vsebini, ne glede na to, da vodite le enostavno knjigovodstvo.

V primeru, da bi plačevali račune s.p.-ja kot fizična oseba (gospodinjstvo), bi ostala denarna sredstva neizpremenjena, bi pa se povečala obveznost do gospodinjstva (ali pa če vam je lažje, gospodinjstvo ima terjatev do podjetnika-s.p.-ja). Gospodinjstvo pa ste vi, kot fizična oseba. Vam kot fizični osebi pripada tudi ustvarjen dohodek, zmanjšan za davek iz dejavnosti (lahko rečeva, da vam pripada dobiček iz dejavnosti).

In če je rezultat podjetnikova kapitala pravilen v bilanci stanja, še preverite tako:

  • dohodek, ki ste ga dosegli v letu 2007, zmanjšan za davek iz dejavnosti za leto 2007;
  • k temu prištejte obveznost do gospodinjstva (iz evidence pretokov) oboje skupaj vam da stanje, ki ste ga vpisali pod zap. 17.